آموزش صنایع دام و طیور

دستگاه میکسر

دستگاه میکسر برای مخلوط کردن مواد اولیه خوراک دام و طیور استفاده می‌شود. میکسرها نقش مهمی در فرآیند تولید خوراک دام و طیور دارند و میکس (مخلوط) کردن درست و مناسب مواد اولیه نقش مهمی در تولید محصول با کیفیت دارد.

همانطور که گفته شد، وظیفه میکسر ترکیب مواد اولیه است. حال می‌خواهیم به معرفی انواع آن بپردازیم.

میسکرها به نوع تقسیم می‌شوند: افقی و عمودی

میکسر افقی

میکسرهای افقی شامل یک مخزن افقی است که مواد اولیه را در خود جای می دهد. محور مرکزی توسط یک فلایویل متصل به موتور محرک از طریق یک زنجیر یا تسمه محرک به حرکت در می آید. علاوه بر این، شفت موتور محرک از طریق یک کاهنده دنده پایین می آید. تیغه ها مواد را از یک سر میکسر به سر دیگر حرکت می دهند و در حین حرکت آن را می چرخانند. این میکسرها معمولاً با استفاده از عمل پدل همزن، مواد اولیه مخلوط شده را از پایین تخلیه می کنند.توجه داشته باشید میکسر افقی سرعت بالاتری در ترکیب کردن مواد اولیه نسبت به میسکر عمودی دارد.

میکسر

میکسر عمودی

میکسرهای عمودی در تولید خوراک دام در دامداری ها بسیار رایج هستند. به دلیل کاهش هزینه  و  طراحیشان، کمتر جا اشغال می‌کنند. میکسرهای عمودی در طول سال ها تغییرات زیادی کرده اند. بیشتر این تغییرات ناشی از تغییر در  تغذیه دام و طیور بوده است. میکسرهای عمودی رایج ترین نوع موجود برای میکس کردن خوراک دام هستند و همانطور که گفته شد از سرعت کمتری نسبت به میکسر های افقی برخوردار هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *