آموزش صنایع دام و طیور

تفاوت بین دای حلقوی و تخت

تفاوت بین دای حلقوی و تخت همواره یکی از موارد مورد بحث بوده است.

همانطور که می‌دانید، دای انواع مختلفی دارد که دو نوع اصلی آن دای حلقوی و تخت هستند.

در ابتدای صنعت دام و طیور، دای حلقوی طراحی و مورد استفاده قرار گرفت.دای تخت در اوایل قرن بیستم طراحی شد که طراحی آن بسیار جدید تر از دای حلقوی می‌باشد.

در کارخانجات کشورمان عمدتا از دای حلقوی استفاده می‌شود و دای تخت کاربرد چندانی ندارد.

در این مقاله قصد داریم ضمن آشنایی با دای تخت، تفاوت های هر دو نوع دای را بیان کنیم.

دای تخت

تصویر زیر عملکرد دای تخت را نشان می‌دهد. یک صفحه فلزی جامد زیر تعدادی غلطک با فشار بالا قرار می‌گیرد. مواد اولیه از بالا وارد می‌شوند و بین غلطک ها قرار گرفته و سپس با فشار از سوراخ های دای خارج می‌شوند. استفاده از این نوع دای در ایران رایج نمی‌باشد و عمدتا در چین برای تولید در مقیاس پایین به کار می‌روند.

تفاوت بین دای حلقوی و تخت

دای دستگاه پلت مدل تخت

دای حلقوی

تصویر زیر عملکرد دای حلقوی را نشان می‌دهد. بر خلاف طراحی دای تخت، دای حلقوی به جای افقی به صورت عمودی قرار می‌گیرد. در این نوع دای،‌ مواد اولیه وارد مرکز دای شده و با فشار غلطک ها به صورت فشرده از سوراخ های دای خارج می‌شوند. اکثر دای های حلقوی دارای ۲ غلطک هستند ولی در بعضی موارد دای ها با ۴ غلطک کار می‌کنند.

تفاوت بین دای حلقوی و تخت

دای دستگاه پلت مدل حلقوی

با توجه به تفاوت بین دای حلقوی و تخت و با در نظر گرفتن نیاز کارخانه و میزان تولید، می‌توانید انتخاب خود را از بین دای تخت و حلقوی به بهترین شکل ممکن انجام دهید. اگر تولیدات شما کم و محدود می‌باشد دای تخت انتخاب مناسب تری است ولی برای تولیدات بالا دای حلقوی پیشنهاد می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *