آموزش صنایع دام و طیور

دستگاه آسیاب خوراک دام طیور

دستگاه آسیاب خوراک دام طیور

همانطور که می‌دانید دستگاه آسیاب خوراک دام طیور از مراحل مهم تولید بوده و در بالا رفتن کیفیت خوراک تولیدی نقش به سزایی دارد.

در این مقاله قصد داریم در مورد عملکرد دستگاه آسیاب و کارکرد آن صحبت کنیم.

آسیاب چکشی و نحوه کارکرد آن

دستگاه آسیاب با ضربه زدن و بردن مواد اولیه به محفظه بسته و فشرده شدن مواد بر اثر ضربه های پی در پی چکش ها مواد اولیه را ریز و پودری می‌کند. به علت برخود چکش ها به مواد اولیه درجه حرارت بالا می‌رود، از این رو استفاده از آسیاب چکشی برای مواد فاقد چربی و خشک مناسب است. مکانیزم ساخت آسیاب چکشی شامل 2 گروه چکش های ثابت و متحرک که بر روی یک محور دورانی نصب شده، تشکیل شده است.در آسیاب چکشی، چکش ها به فاصله 2 تا 5 سانتیمتر از توری آسیاب که در اطراف محفظه قرار گرفته اند با سرعت 2500 الی 4000 دور در دقیقه چرخش دارند.

مشخصات فنی آسیاب چکشی

  1. کیفیت چکش ها: قدرت و بازده خوب یک آسیاب چکشی به کیفیت، ابعاد و طرز قرار گرفتن چکش های آن بستگی دارد. با خرید چکش آسیاب از فیدمیل کالا کیفیت آسیاب خود را بالا برده و تا مدت ها از تعویض چکش آسیاب بی نیاز باشید.
  2.  ابعاد چکش ها: در آسیاب چکشی، چکش ها انواع مختلفی دارند، اما چکش های صفحه مستطیلی در حال حاضر از همه بیشتر استفاده می شوند.
  3. میزان دقت چکش ها: تفاوت وزن چکش ها نباید بیشتر از حد مجاز باشد به همین منظور باید دقت حد فاصله و تفاوت وزن 5 گرم بین چکش ها چک شود در غیر این صورت آسیاب با مشکل مواجه خواهد شد.
  4. تعداد و نحوه قرار گرفتن چکش ها: تفاوت تعداد چکش ها با یکدیگر و نیز موقعیت  چکش ها درون دستگاه آسیاب اهمیت ویژه ای دارد و در زمان چیدن باید با دقت انجام شود.
  5. سرعت چکش ها: سرعت ضربه چکش ها انرژی و قدرت دستگاه آسیاب را هنگام چرخش محور اصلی مشخص می کند. هر چه سرعت بیشتر باشد، قدرت ضربه و فشار بر مواد اولیه بیشتر خواهد بود و توان آسیاب کردن بالا خواهد رفت.

از دلایل دیگر برای آسیاب کردن می‌توان به موارد زیر اشاره نمود

1- هضم راحت خوراک تولید شده: دستگاه آسیاب در انواع مختلف ساخته می شود و دارای صفحه ها و تیغه های قابل تنظیم بوده و برای آسیاب کردن مواد مورد نیاز خوراک (دام، طیور، آبزیان) استفاده می شود. آسیاب مواد اولیه باعث هضم راحت خوراک شده و در سلامت دستگاه گوارش دام بسیار مفید می باشد.

2- امکان ترکیب با دیگر مواد مورد نیاز: استفاده از یک دستگاه آسیاب در زمان تولید خوراک، این امکان را می دهد که به راحتی با دیگر مواد مغذی و موثر در رشد و سلامت دام استفاده کرد. خرد کردن و پودر کردن همزمان چند مواد اولیه خوراک دام مزیت استفاده از آسیاب می باشد.

3- قابلیت پلت شدن: پلت کردن خوراک دام، طیور و آبزیان نیاز به آسیاب شدن دقیق مواد اولیه دارد. این امر به راحتی امکان پذیر نیست و حتما باید برای تولید پلت با کیفیت از دستگاه آسیاب استفاده کرد.

لوازم یدکی دستگاه آسیاب

همانطور که اشاره شد چکش آسیاب و توری آسیاب اصلی ترین و مصرفی ترین لوازم یدکی دستگاه آسیاب می‌باشند. انتخاب چکش و توری آسیاب در بهبود عملکرد دستگاه آسیاب و در نتیجه تولید خوراک با کیفیت بالا تاثیر به سزایی دارد.

توری آسیاب: به طور کلی می توان صفحه توری را به دو بخش تقسیم کرد. در بخشی از آن، مواد در حال گردش اند و در بخشی دیگر مواد در داخل ان جمع اوری شده و مجددا وارد چرخه آسیاب می شوند. در بخش دوم باید فضای کافی برای دریافت محصولات خارج شده از چرخه آسیاب وجود داشته باشد.

توجه داشته باشید هرچه توری آسیاب پر سوراخ تر باشد، راندمان دستگاه آسیاب افزایش می‌یابد، خروجی بالا می‌رود در نتیجه به دستگاه آسیاب فشار کمتری وارد می‌گردد.

انواع توری آسیاب با کیفیت بالا و قیمت مناسب در فیدمیل کالا موجود می باشد.

چکش آسیاب: چکش ها برای آسیاب مواد اولیه به کار می‌روند و با وارد کردن ضربه های پی در پی به مواد اولیه در دو حالت سریع و کند، آن ها را به تکه های ریز تبدیل می‌کنند.

در هنگام ساخت چکش، بالانس مناسب، سختی استاندارد و بازده مورد انتظار دستگاه آسیاب، به نوع کیفیت، ابعاد و طرز قرار گرفتن چکش های آن بستگی دارد. بالانس بودن وزن چکش ها در عملکرد آنها بسیار موثر است به طوری که تفاوت وزن چکش ها نباید بیشتر از حد مجاز باشد و هر چکش حداکثر باید ۵ گرم تفاوت وزنی داشته باشد.

توجه داشته باشید آبکاری مناسب چکش ها امری در عمر مفید چکش ها نقش به سزایی دارد.

انواع چکش آسیاب با کیفیت بالا و قیمت مناسب موجود می‌باشد.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *