آموزش صنایع دام و طیور

شکستگی دای، مشکل بزرگ کارخانجات

بیش از ۷۰ درصد هزینه لوازم یدکی کارخانه مربوط به دای پلت می‌باشد. پس استفاده بهینه و طولانی مدت از دای از عوامل مهم کاهش هزینه کارخانه به شمار می‌آید. شکستگی دای چالشی است که کارخانجات گاها با آن روبه‌رو می‌شوند. در این مقاله قصد داریم راهکارهایی برای جلوگیری از شکستگی دای عنوان کنیم.

شکستگی دای به دو عامل بستگی دارد:

۱- نحوه تولید دای

۲- نحوه استفاده از دای در خط تولید

نحوه تولید دای

انتخاب متریال، آبکاری و ابعاد دای سه عامل اصلی در شکستگی دای هستند. مواد اولیه با کروم (chrome) بالا، ۰.۳۵٪ کربن و ۱۲.۵٪ کروم دارند که به عنوان عناصر اصلی آلیاژ دای هستند. هرچقدر کربن و کروم از مقدار ذکر شده کمتر به کار رفته باشد، عملکرد دای ضعیف تر و طول عمر آن کاهش می‌یابد. پس نتیجه می‌گیریم سازندگان باید میزان متریال به کار رفته را کنترل و به مقدار کافی به کار ببرند.

پس از پایان ساخت، دای باید در کوره های خلا پیشرفته مطابق با چرخه حرارتی خاص آبکاری شود. آبکاری موجب سخت شدن دای می‌شود و عمر مفید دای را افزایش و مانع شکستگی دای می‌شود. توجه داشته باشید آبکاری دای باید در کوره های خلا انجام گیرد.

همچنین در نظر داشته باشید ابعاد دای باید بسیار دقیق باشد. اتصالات شل یا بیش از حد فشرده باعث خرابی پیچ و مهره ها، درپوش دای و رینگ جلو عقب دای می‌شود. همچنین عدم تطابق تیکنس با فرمولاسیون، موجب شکستگی و کاهش عمر دای می‌شود.

 

شکستگی دای

نحوه استفاده از دای در خط تولید

دلیل اصلی شکستگی دای مربوط به جابه‌جایی نامناسب و استفاده نادرست و غیر استاندارد از دای است. عوامل دیگری نیز وجود دارد که اینجا به بیان تعدادی از آن‌ها می‌پردازیم.

 

۱- انتخاب نامناسب پین های محافظتی (shear pins)

پین های محافظتی در صورت بروز فشار بیش از حد به دستگاه پلت مانند وجود قطعه آهنی بین غلطک و دای حرکت دای را متوقف کرده و علاوه بر جلوگیری از آسیب به دستگاه پلت، مانع شکستگی دای می‌شود. بنابراین انتخاب پین محافظتی مناسب بسیار اهمیت دارد.

۲- قطعات نگهدارنده دای

قطعات نگهدارنده دای نقش مهمی در طول عمر دای دارند. هنگام تعویض دای، به دقت شرایط سطح اتصال دای با رینگ های جلو و عقب را بررسی نمایید. اگر رینگ ها برای مدت طولانی استفاده شدند، اپراتور دستگاه پلت باید تمیز بودن سطوح تماس دای با رینگ جلو و عقب را بررسی نماید. فیت نبودن دای با رینگ های جلو و عقب موجب شکستگی و خرابی زودتر از موعد دای می‌گردد.

۳- ذرات آهن

ناخالصی های آهن و ماسه بیش از حد در مواد اولیه می‌تواند باعث فرسودگی دای و غلطک گردد. بنابراین جداسازی ناخالصی ها از مواد اولیه امری ضروری است. تماس هرگونه ناخالصی با سطح دای باعث مسدود شدن سوراخ های دای می‌گردد و هنگامی که پوسته غلطک ها روی سوراخ مسدود شده فشار وارد می‌کنند، فشار شدیدی به دای وارد می‌شود که پس از مدتی موجب شکستگی دای می‌گردد. برای جلوگیری از بروز این اتفاق باید آهن رباها را به طور مرتب تمیز کرد.

 

با خرید دای از فیدمیل کالا،  علاوه بر افزایش عمر دای، تولید خود را افزایش داده و هیچ گاه شکستگی دای را تجره نخواهید کرد.

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *