آموزش صنایع دام و طیور

نحوه نگهداری صحیح دای و غلطک

نحوه نگهدای صحیح دای و غلطک

همان طور که می‌دانید، دای و غلطک اجزای اصلی دستگاه پلت هستند. نحوه صحیح نگهداری صحیح دای و غلطک بر کاهش هزینه های کارخانه و افزایش تولید تاثیر موثری می‌گذارد. در این مقاله قصد داریم نحوه صحیح نگهداری دای وغلطک را توضیح دهیم.

۱- سوراخ های دای را با مخلوط پر روغن پر کنید

هربار بعد از تولید و یا تعویض دای، سوراخ های دای را با مخلوط پر روغن ( معمولا از انواع سبوس و روغن استفاده می‌شود) پر کنید. این عمل به افزایش عمر دای کمک کرده و باعث جلوگیری از زنگ زدگی و گرفتگی سوراخ های دای می‌شود. توجه داشته باشید هر شش ماه مخلوط پر روغن را عوض کنید.

۲- فاصله بین دای و غلطک را تنظیم کنید

در دستگاه پلت، فاصله بین غلطک و دای، ۰.۱ تا ۰.۳ میلی متر است. اگر فاصله خیلی کم باشد، سایش بین دای و غلطک زیاد می‌شود و اگر فاصله زیاد باشد، مواد اولیه ضخیم می‌مانند و در نتیجه تولید کاهش می‌یابد.

۳- باز کردن سوراخ های دای

همانطور که بارها اشاره کردیم، مدتی بعد از استفاده دای، سوراخ های آن مسدود می‌شوند در نتیجه احتیاج به کونیک کردن دارند. اگر کونیک کردن سوراخ ها به موقع انجام نگیرد تولید کارخانه به شدت کاهش می‌یابد.

۴- مکان نگهداری دای و رولر

مکان نگهداری لوازم یدکی پلت در عمر مفید آن ها بسیار موثر است. دای و رولر را باید در مکان خشک و با تهویه مناسب نگهداری کنید. اگر مکان نگهداری آن ها در جای مرطوب باشد، به راحتی خورده می‌شوند. اگر برای مدت طولانی از دای و رولر خود استفاده نمی‌کنید، می‌توانید با روغن کاری بر روی سطح آن ها، از خوردگی دای و رولر خود جلوگیری کنید. توجه داشته باشید مکان نگهداری دای و رولر از مواد اولیه مجزا باشد. مواد اولیه به راحتی رطوبت را جذب،‌ و باعث خوردگی دای و غلطک می‌شوند.

۵- دای و غلطک خود را تمیز نگه دارید

هر یک ماه نیاز است که دای و غلطک خود را شست و شو دهید. این شستشو معمولا با بنزین یا گازوئیل انجام می‌گیرد. برای تولید بالا و بدون مشکل، تمیز نگه داشتن سوراخ های دای امری ضروری است.

همچنین اگر بر روی غلطک گرد و خاک زیادی بشیند و یا خوب روغن کاری نشود، غلطک ها به صورت نا پایدار می‌چرخند و باعث کاهش تولید می‌شود.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *