آموزش صنایع دام و طیور

مقایسه پلت گیربکسی و تسمه ای

مقایسه پلت های گیربکسی و تسمه ای

مقایسه پلت گیربکسی و تسمه ای و انتخاب بین آن ها همواره از موارد مورد بحث بوده است.

افرادی که می‌خواهند به تازگی وارد صنعت تولید خوراک دام طیور بشوند با این پرسش مواجه هستند که کدام نوع دستگاه پلت مناسب تر و هزینه نگهداری کمتری دارد.

در این مقاله به طور مختصر به مقایسه پلت گیربکسی و تسمه ای می‌پردازیم.

 پلت گیربکسی

در این نوع پلت ها به دلیل طراحی خاص و قرار گرفتن تکیه گاه رولر روی شفت اصلی و پایه صفحه عینکی جلوی پلت، رولر ها فشار کمتری را تحمل کرده و نیاز به تعمیر نگهداری کمتری دارند، همچنین به دلیل ساختار گیربکس با همان مصرف برق ظرفیت بالاتری نسبت به پلت های تسمه ای به دست می آید.

قدرت مناسب ار پلت کردن انواع مواد اولیه با فرمولاسیون متفاوت از جمله کود آلی و ضایعات کشاورزی از ویژگی های این نوع پلت ها می باشد.

یکی از مشکلات پلت های گیربکسی، نشت روغن می باشد. علت این مسئله این است که رینگ دندانه ای و شفت تو خالی پلت باید مرتب روغن کاری شوند که به خاطر اصطکاک محافظ درز و شفت در دور بالا، پس از مدتی با فرسایش تدریجی این بخش نشت روغن اتفاق افتاده و حتا امکان آلوده شدن خوراک به روغن نیز وجود دارد.

عمر بلبرینگ ها در پلت های گیربکسی مانند پلت های تسمه ای نیست، بلبرنگ شفت تو خالی تحت فشار شدیدی در هنگام تولید بوده بنابراین فرسایش بلبرینگ بسیار سریعتر اتفاق می افتد.

سر و صدای بالای پلت گیربکسی هنگام تولید و همچنین قیمت بالاتر پلت و هزینه بالای خرید یا تعمیرات گیربکس ها، یکی از دلایل اصلی خریداران پلت های نوع تسمه ای می باشد.

 پلت تسمه ای

سر و صدای پلت کم و تولید پایدارتری دارد، تعویض آسان تر قطعات و هزینه پایین تعمیرات در صورت بروز مشکل، عمر بالاتر بلبرینگ های شفت اصلی به خاطر وجود موتور در دو طرف پلت و تقسیم نیروها بر روی دای و شفت اصلی، از مزیت های این نوع پلت ها می باشد.

ظرفیت تولید پلت های تسمه ای در مقایسه با مدل گیربکسی کمتر بوده و نیاز به زمان تعمیر و نگهداری بیشتری دارد. به دلیل اتصال یک سمت شفت رولر به شفت اصلی پلت و اتصال سمت دیگر به عینکی جلوی رولرها بدون نقطه تکیه گاه، در واقع رولرها نقش تکیه گاه را بازی کرده و تحت فشار داینامیک می باشند بنابراین ایجاد فاصله بین شفت رولر و شفت اصلی باعث ایجاد فرسایش در قسمت شفت رولرها می گردد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *